Що таке MIG пальник?
Спочатку треба згадати, що таке MIG зварювання - це напівавтоматичне зварювання електродом, що плавиться, в середовищі захисних газів. Звідси випливає, що до місця зварювання нам треба підвести енергію для плавлення металу, присадковий електрод (той, що плавиться, врахуйте, що він умовно нескінченний), захисний газ та керування процесом. Об'єднавши все це в одне ціле, якраз і отримаємо інструмент, який називається – пальник. Оскільки розглядаємо MIG/MAG зварювання, то й пальник теж MIG.
Як влаштований MIG пальник
Як відомо, MIG пальник поєднує кілька функций:
- подання дроту
- Подача захисного газу
- Подача енергії
- Управління.
Для подачі дроту використовується спіральний канал, який часто називають боуденом. Це англійський термін, що означає гнучку систему передачі механічного руху. За часів молодості MIG зварювання цей напрямний канал часто ховали у невеликому діаметрі гумову трубку. Така сама трубка використовувалася для подачі захисного газу. Кабель управління також часто ховали в таку ж трубку, і в результаті виходило гроно зі шлангів. Тому напівавтомати часто називали шланговими.
Зараз така конструкція, як не дивно, залишилася в ходу, проте сфера застосування її обмежена MIG пальниками з рідинним охолодженням, але в них поверх гірлянди шлангів і трубок надягають спеціальний захисний чохол. Особливістю MIG пальників з рідинним охолодженням є конструкція силового кабелю, який також охолоджується рідиною по всій своїй довжині.
У той же час конструкція MIG пальників із газовим (повітряним) охолодженням сильно змінилася. Для підвищення надійності, гнучкості та компактності стали застосовувати коаксіальну (концентричну) конструкцію, у середині якої розташований боуден, поміщений у трубку для подачі газу. Поверх трубки розподілена силова струмоведуча жила і все це закрито гумовою ізоляцією, стійкою до нагрівання, краплями рідкого металу та гострим кромкам залізних листів. Охолодження такого пальника відбувається потоком газу, що протікає всередині силової жили та природним випромінюванням.
З боку апарату все це різноманіття підключається до уніфікованого з'єднання, що гордо називається «євророз'єм», бо розроблений в Європі для уніфікації використання MIG пальників різних виробників з різними напівавтоматами. Він однаковий всім видів пальників.
З боку зварювальника всі ці шланги підключаються до пристрою, що називається – «гусак», який має вигин, і цей вигин може бути різним для різних робіт. Місце з'єднання шлангів з гусаком закривають ергономічною рукояттю, яку утримує в руці зварювальник і керує процесом. На гусак надягає спеціальне сопло, що спрямовує потік газу до місця зварювання. Так само до гуся прикріплюється струмопідвідний наконечник, через отвір в якому проходить зварювальний дріт до місця зварювання, і головне завдання якого - надійне підведення енергії до дроту. І ось ми бачимо готовий пристрій – MIG пальник.
Особливості вибору
У світі існує величезна різноманітність конструкцій MIG пальників, покликаних покращити якість зварювання. Усі вони мають свої переваги та недоліки. Але основним критерієм вибору пальника є зварювальний струм. Градацій може бути безліч, але основні – 150, 250, 350, 500А.
Також важливою є довжина пальника. Є 3, 4 та 5 метрові. Менше 3 метрів не має сенсу робити, а довше 6 метрів – виникають проблеми з подачею дроту і необхідно вбудовувати в пальник додатковий механізм, що подає.
Окремо треба згадати шпулечні пальники, які являють собою мініатюрний механізм подачі з пристроєм кріплення для котушки дроту типорозміру D100. В основному використовується для зварювання кольорових металів, тому що дозволяє мінімізувати відхід дорогих дротів.
І взагалі унікальна штука – аргонова пальник з євророз'ємом для приєднання до напівавтомата, в якому реалізована функція аргонового зварювання з контактним підпалом дуги. У нас такий пальник при необхідності купити також можна – це пальник ECO-26 (EURO) від компанії Parweld.